Žijete s partnerom „na divoko“? Vyhnite sa problémom a dajte svoje práva a povinnosti na papier

Napriek tomu, že manželstvo presne definuje práva a povinnosti oboch manželov, čoraz viac ľudí uprednostňuje, alebo je spoločenskou situáciou donútených, žiť „na divoko“.

redakcia 642 © Princípy copyrightu
par, dvojica, laska, partnerstvo, dvojica, vztah
unsplash.com/@honeyfangs

Ak ste sa rozhodli žiť bez sobášneho listu, alebo ste rovnakopohlavný pár, mali by ste preto zvážiť alternatívny spôsob ochrany svojich práv ale aj majetku. Stačí pritom len jedna návšteva notára.

 

Choroba partnera

 

Život nie sú len šťastné spoločné okamihy, ale aj choroba či nehoda jedného z partnerov. Ak príde aj na hospitalizáciu, a k tomu jeden z partnerov nie je pri plnom vedomí, nastáva situácia, kedy druhý z partnerov môže ostať nielen bez informácií o zdravotnom stave partnera, ale aj bez finančných prostriedkov.

Ak sa ale partneri spoločne dohodnú, stačí jedna návšteva notára a problém sa aspoň čiastočne vyrieši. Vďaka notárskej zápisnici si môžete zabezpečiť, aby ste boli informovaný o zdravotnom stave vášho životného partnera, ktorému oficiálne nie ste rodina, ale uľahčí sa vám prístup aj k jeho financiám.

 

Smrť partnera a dedenie

 

Ak váš partner zomrie, váš život sa môže obrátiť doslova naruby. Najmä ak nezanechal platný závet. K vášmu spoločnému majetku sa tak môžete dostať len komplikovanou súdnou cestou.

Preto je ideálne, ak sa obaja partneri dohodnú a spolu u notára podpíšu platný závet, kde si všetok majetok vysporiadate. Potom je už len otázkou niekoľkých mesiacov, kedy sa môžete dostať k peniazom.

Vyriešiť tak môžete všetky situácie ako spoločná hypotéka, ak bývate v byte svojho partnera, situáciu ak bol partner jediným živiteľom rodiny a podobne. V notárskej zápisnici môžete ošetriť aj vyplatenie životnej poistky.

 

Kúpa nehnuteľnosti či iného majetku

 

Na začiatku vzťahu a zaľúbení až po uši, vám všetko pripadá ideálne. Roky ale bežia a aj v tom najideálnejšom vzťahu môže dôjsť ku krízovým situáciám.

V prípade, ak je váš partner jediným vlastníkom nehnuteľnosti, vy však investujete do rekonštrukcie a zariadenia vlastné peniaze, je dobrým riešením si aj túto skutočnosť ošetriť u notára. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam pri rozchode alebo pri smrti partnera.

Nezabudnite, že notárska zápisnica sa vám zíde aj v prípade investícií do hnuteľných vecí.

 

Podnikanie, dlhy či život s gamblerom

 

Spoločný biznis môže prinášať nielen výhody, ale vystavujete sa aj riziku.

V notárskej zápisnici by preto nemalo chýbať ani to, kto zdedí obchodné podiely v prípade partnerovej smrti, ako budete postupovať v prípade krachu, exekúcie.

Taktiež sa na notára môžete obrátiť ak je váš partner hazardný hráč, alebo iným spôsobom nehospodárne nakladá so spoločne nadobudnutým majetkom.

 

Alimenty

 

Dohodli ste sa, že jeden z vás splodí alebo adoptuje dieťa? Najkrajšie chvíle života sa zrazu môžu zmeniť na horor. Budete sa o partnera starať počas tehotenstva, milovať vaše spoločné dieťa a po rozchode či smrti partnera zrazu nebudete mať akékoľvek právne nároky stretávať sa s ním a rozhodovať o jeho živote. Prídete o všetko.

Notár vám poradí, ako sa takejto situácii vyhnú, ako právne ošetriť takúto situáciu a spíše s vami notársku zápisnicu.

 

Úver, životná poistka

 

Notár vám pomôže, aby peniaze zo životnej poistky boli vyplatené vám. Poradí postup v dedičskom konaní. Pomôže aj v prípade, ak si jeden z vás na kúpu spoločnej nehnuteľnosti vzal úver a druhý z dvojice sa nepodieľa na splácaní úveru.

 

ZDROJ: Notar.sk

Diskusia

Prihláste sa účtom eSpotrebiteľ, aby ste sa mohli zapojiť do diskusie.