Pozor na podvodníkov z e-shopov! Overte si váš online obchod

Spotrebiteľské Centrum skontrolovalo tento rok už cez 12-tisíc internetových obchodov. Ich spoľahlivosť si viete ľahko overiť.

redakcia 1847 © Princípy copyrightu
karta, kreditka, pocitac, internet, obchod, laptop, notebook,
unsplash.com/@rupixen

Nákup cez internet patrí medzi najjednoduchšie veci na svete. Pohodlne z domova si vyberiete tovar, či službu, môžete aj online zaplatiť a už len čakáte, kedy vám kuriér donesie to, čo ste si vybrali. Obrovský rozmach zaznamenali online obchody najmä teraz. počas koronokrízy.

Nie však všetci obchodníci sú poctiví a seriózni. Naopak. Čoraz viac sa rozmáhajú nepoctiví obchodníci, ktorí chcú zneužiť spotrebiteľov pre svoj osobný zisk. 

Pre tieto dôvody vznikol pod taktovkou Spotrebiteľského Centra portál Podvodný e-shop, ktorý monitoruje domény s elektronickými obchodmi už od roku 2014.

A ako priznáva riaditeľ Spotrebiteľského Centra Miroslav Antoňak, nikdy nemali viac práce ako za ostatný rok.

„Ochrane spotrebiteľov sa venujeme už niekoľko rokov, ale toľko sofistikovaných on-line podvodov, ako sme zaznamenali za ostatné obdobie, si nepamätám,“ hodnotí Antoňak, ktorý konštatuje, že kým v roku 2014 skontrolovali 250 domén, v roku 2017 to bol rapídny nárast na vyše 1500 a v roku 2020 až neuveriteľných 12 442 interne­tových obchodov.

Tvrdé podmienky

Pracovníci ale aj množstvo dobrovoľníkov denne sledujú staré  ale najmä nové e-shopy, ktoré sa objavujú ako huby po daždi.

„Elektronické obchody hodnotíme podľa mnohých kritérií. Posudzujeme ustanovenia zmluvných podmienok s ohľadom na obchodný proces, zabezpečenie ochrany osobných údajov a splnenie informačných povinností obchodník,“ vysvetľuje metodiku Antoňak. 

„Zameriavame sa hlavne na domény s obchodnými ponukami, ktoré smerujú k slovenským spotrebiteľom­. Automaticky tiež monitorujeme tisícky domén na ktorých pravidelne vyhodnocujeme registračné a meta údaje, platosť záznamov, rating a pod.,“ približuje činnosť stránky riaditeľ.

Technicky spracované údaje navyše kontrolujú dobrovoľníci, ktorí na základe bodového hodnotenia vyhodnocujú riziko, ktorému sa spotrebiteľ vystavuje v jednotlivých online obchodoch. 

Pritom platí jednoduché pravidlo. čím viac bodov, tým väčšie riziko, že online obchod je nespoľahlivý. Pre väčší komfort spotrebiteľa sú jednotlivé kategórie označené postupne od spokojného smajlíka až po toho uplakaného, ktorý jednoznačne hodnotí obchodníka za podvodníka. 

Nahláste podvodníka

Či je váš obchod spoľahlivý sa dozviete jednoducho. Kliknite na stránku PODVODNYESHOP.SK , kde len zadáte názov e-shopu. Na tom istom mieste dokonca viete nahlásiť podvodný e-skop alebo obchodníka, ktorý sa chce obohatiť na váš účet.                                                                         

Diskusia

Prihláste sa účtom eSpotrebiteľ, aby ste sa mohli zapojiť do diskusie.