Hypotéky na Slovensku sú najlacnejšie v histórii! Má to ale háčik

Banky si kladú podmienky. Oplatí sa vám hypotéka teraz?

redakcia 721 © Princípy copyrightu
byvanie, stavba, dom, byt, arboria, lucron
.Lucron

Ak ste si mysleli, že kríza zdražie hypotéky, mýlili ste sa. UniCredit Bank sa totiž rozhodla, že v rámci jesennej kampane zníži úrokové sadzby pri hypotékach s trojročnou fixáciou z doterajších 0,59 na rekordných 0,39 percenta.

UniCredit tak rozbehla trend, ktorý budú nasledovať v rámci konkurenčného boja, pravdepodobne, aj ostatné komerčné banky. 

Tie, napriek avizovanému zdraženiu, v uplynulých mesiacoch cenu úverov upravovali len naoko. Úrokové sadzby zdvihli v priemere o 0,1 až 0,2 percenta. Podľa štatistík NBS sa pred pandémiou sadzby na hypotékach pohybovali na úrovni 1,08 percenta a počas pandémie 1,17 percenta.

Spomalenie trhu spôsobili aj nové podmienky pre získanie hypotéky. 100% hypotéky sú už minulosťou a banky vám dajú maximálne 80 percent z ceny nehnuteľnosti. Zvyšok musíte pokryť z vlastných zdrojov alebo cez iný druh úveru. Štandartne to je klasický spotrebný úver, ktorý je ale niekoľkonásobne drahší než hypotéka.

Lacná, ale…

Hypotéka na úrovni 0,39 percenta prepisuje historické tabuľky slovenského bankového trhu.

„Pre malé banky je podliezť trh jednou z mála možností, ako zaujať klientov, keďže nie všetky banky majú rozpočet na veľké reklamné kampane,“ vysvetlil pre index.sme analytik Finančnej hitparády Martin Švidroň.

Banka upravuje okrem sadzby pri úvere s trojročnou fixáciou aj úrokovú sadzbu pri desaťročnej fixácii z doterajších 1,09 na 0,89 percenta.

Doteraz „súťaž“ o najlacnejší úver s hodnotou 0,5 % ponúkala Poštová banka. Financovala však len polovicu ceny nehnuteľnosti.

Lacnejšie hypotéky však nie sú zadarmo a nižšie úroky sprevádzajú tvrdšie podmienky. Najčastejšie vás banky nútia využívať ich ďalšie služby ako spotrebný účet, či rôzne poistenia. 

UniCredit podmieňuje svoju hypotéku tým, že zafinancuje maximálne 80 percent z hodnoty nehnuteľnosti a musíte si poistiť schopnosti splácať úver. Tiež si na účet v UniCredite musíte posielať jeden a pol násobok splátky úveru.

Bez splnenia požiadavok vám banka automaticky zvýši úver na 0,69 percenta.

 

Diskusia

Prihláste sa účtom eSpotrebiteľ, aby ste sa mohli zapojiť do diskusie.