Daňové COVID-prázdniny sa končia. Termíny podania sú už známe

Koniec takzvanej daňovej mimoriadnej situácie má byť stanovený na 30. septembra. Do kedy bude treba dane aj zaplatiť, zatiaľ nevedno.

redakcia 995 © Princípy copyrightu
peniaze, 100, bankovky, euro
unsplash.com/@diesektion

Optimisti rátali s tým, že pandémia Covidu-19 sa skončí počas leta, čo by znamenalo, že dane z minuloročných príjmov by stačilo podať na jeseň. Zasiahla nás druhá vlna koronavírusu, ale ministerstvo financií už ustúpiť nemieni.

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) chce v septembri predložiť konkrétny návrh novely zákona a návrh by plénom parlamentu mal prejsť skráteným legislatívnym konaním.

bitcoin

Koniec takzvanej daňovej mimoriadnej situácie má byť stanovený na 30. septembra. 

Postupne sa tak všetci daňovníci, teda živnostníci ako aj firmy, dozvedia konkrétne dátumy. 

Odklad platenia? 

Ak ministerstvo potvrdí koniec „prázdnin“ ku 30. septembru, priznať dane by museli živnostníci najneskôr do konca októbra.

Ako to bude s platením daní však jasné nie je. Ako pripustil minister Heger, vláda pripúšťa, že by sa platenie daní mohlo ešte odložiť.  

Uzavrieť rok 2019 chce ministerstvo aj preto, aby sa daniari vyhli náporu a aby daňové úrady neskolabovali pod tlakom aj ďalších daňových priznaní, už za rok 2020.

Nemej dôležitý je aj fakt, že štátu chýbajú peniaze a výpočty vládnych analytikov hovorili už pred časom o 114 miliónoch e­ur.

Na 2% je ešte čas

Pre pandémiu sa posúval termín nielen daňových priznaní, ale aj na darovanie dvoch percent. Neziskovky tak o peniaze neprídu. Dostanú ich ale neskôr.

Na darovanie dvoch percent spravidla platí termín podania daňového priznania, keďže podmienkou je, aby podnikateľ podal priznanie aj zaplatil daň.

Zamestnanec, ktorého zúčtovanie daní spravil zamestnávateľ, môže darovať dve percentá do dvoch mesiacov po skončení pandémie. Čo bude pravdepodobne do konca novembra.

DARUJTE 2% PERCENTÁ SPOTREBITEĽSKÉMU CENTRU!

Spotrebiteľská Po­radňasc je bezplatnou poradenskou službou Spotrebiteľského Centra, ktoré ju poskytuje nielen z vlastných peňažných zdrojov no hlavne vďaka Vašim darom a podpore, bez ktorej by sme túto bezplatnú službu nemohli poskytovať. Poradenstvo poskytujeme on-line, telefonicky a osobne na desiatich kontaktných miestach.

Diskusia

Prihláste sa účtom eSpotrebiteľ, aby ste sa mohli zapojiť do diskusie.