Konkurz životnej poisťovne Rapid life zdržiavajú zmeny správcov

Časté výmeny konkurzných správcov životnej poisťovne Rapid life zhoršujú reálne vymoženie pohľadávok spotrebiteľov a predražujú celý konkurz. V poradí tretím konkurzným správcom je JUDr. Jana Závodská. O jej vymenovaní informoval Košický okresný súd v stredu.

No image
#

Prvá konkurzná správkyňa životnej poisťovne Rapid life JUDr. Dana Husťáková počas svojho relatívne krátkeho pôsobenia stihla okrem základnej evidencie pohľadávok a správcovských činnosti vytiahnuť z už aj tak biedneho majetku poisťovne viac ako 13 tisíc eur za svoju prácu. O tieto peniaze sa podelila s iným správcom a na vybavovanie súdnej agendy si dokonca objednala služby advokáta, s ktorým má spoločnú advokátsku kanceláriu.

Dva krát sa o svoju výmenu podobne ako jeho predchodkyňa pokúšal aj JUDr. Martin Morochovič. V poradí druhý správca. Jemu napadla najhoršia časť vrámci základnej prihlasovacie lehoty na uplatnenie pohľadávok, necelý týždeň pred jej ukončením. Počas výkonu funkcie podal dovolanie na najvyšší súd SR, vďaka čomu v prípade úspechu sa do podstaty Rapid life môžu dostať aketaké peniaze. Konkrétne ide o viac 5 miliónov eur, ktoré by mala zaplatiť ako škodu Národná banka poisťovni.

 

Vybielený Rapid life

Pohľadávku ešte v máji minulého roka bývalé vedenie poisťovne previedlo za jedno euro na firmu AB Real , ktorá patrí synovi prezidenta poisťovne Petrovi Talánovi mladšieho. Ten je obvinený z obzvlášť záväzného trestného činu podvodu a falšovania cenných papierov v konaní pred špecializovaným trestným súdom. Spolu s advokátom Jaroslavom Škapincom mali obaja podľa informácií vyplývajúcich zo súdneho spisu sfalšovať zmenky v hodnote viac ako 7 miliónov vtedajších korún. Zaujímavosťou však je, že páchatelia si uplatnili voči poškodeným osobám na základe sfalšovaných zmeniek exekúciu a jej vykonaním poverili bývalého manžela prvej konkurznej správkyne Dany Husťákovej, Bohumila.

 

Tretím správcom poisťovne je opäť košičanka, bývalá prokuratórka JUDr. Jana Závodská. Tá, ako konkurzná správkyňa na rozdiel od svojho predchodcu robila niekoľko konkurzov bývalých štátnych podnikov a veľkých firiem. Niektoré z nich prebiehajú stále a ich výsledok je skôr neistý rovnako tak, ako aj pôsobnosť správkyne Závodskej vo funkcii správcu životnej poisťovne Rapid life.

Majetok poisťovne sa čím ďalej tým viac blíži k nule a na výkon funkcie nebude mať dostatok peňazí zrejme žiaden správca. Je na mieste očakávať, že sa na konkurze budú chcieť nabaliť rôzne záujmové a finančné skupiny.

 

Prepojenia s Horizontom

Poisťovňu Rapid life a Horizont spájajú ešte aj dnes nielen spoločne črty, ale aj ľudia. Napríklad aktuálna novomenovaná správkyňa poisťovne je členkou združenia advokátov DHZ.

Skratka DHZ pozostáva zo začiatočných písmen priezvisk Bajtoš (Vladimir), Husár (Ján) a Závodská (Jana). Napriek tomu, že na tejto skutočnosti nemusí byť nič zlé, je potrebné pripomenúť, že JUDr. Bajtoš bol konkurzným správcom Fruniho nebankovky Horizont. Spojením medzi Horizontom a Rapid life existuje však podstatne viac.

Horizont a Rapid life sídlili síce na rozdielnych adresách avšak v súsediacich budovách, ktoré za minulej éry patrili Ústavu radioekológie a využitia jadrovej techniky. Po páde režimu si budovy rozdelili Vladimír Fruni (BMG a Horizont), kandidát tajnej spolupráce ŠtB Peter Talán  alias Doktor (Rapid life, BIOGEMA, Prvý košický investičný fond) a nebohý mafiánsky boss Róbert Holub.

Z menovaných práve Talán ako jediný dodnes prostredníctvom svojich firiem spracováva toxické látky a donedávna vlastnil firmu na nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi.

Napríklad za výrobné družstvo BIOGEMA, ktoré dodnes vyrába diagnostické RIA testy,  koná ako aj za poisťovňu Rapid life trio v zložení: Peter Talán, básničkár Juraj Mucha a Pavel Fiala. Za českú odnož založenú v lete minulého roku s rovnomenným názvom zas koná RNDr. Adriána Talánová.

Spracovaním radioaktivného odpadu sa zaoberali firmy vystupujúce pod názvom HUMA – LAB či česká HUMA-LAB CZECHOSLOVAKIA spol. s r.o.. Rapiďácke trio v zložení Talán, básničkár Mucha a Fiala vlastnilo do roku 2001 spoločnosť, ktorá dnes vystupuje pod doplneným obchodným názvom.

Spotrebiteľské Centrum

spotrebitelskecentrum.sk

Spotrebiteľské Centrum chráni práva, háji záujmy a šetrí peniaze slovenským spotrebiteľomSpotrebiteľské Centrum chráni práva, háji záujmy a šetrí peniaze slovenským spotrebiteľomSpotrebiteľské Centrum chráni práva, háji záujmy a šetrí peniaze slovenským s

Diskusia

Prihláste sa účtom eSpotrebiteľ, aby ste sa mohli zapojiť do diskusie.