Podvodných e-shopov s rúškami je viac než dosť

Spotrebiteľské Centrum vytvorilo a spravuje najväčšiu databázu podvodných e-shopov (domén) s cieľom zabrániť poškodzovaniu práv slovenských spotrebiteľov v on-line prostredí. Monitorujú viac ako 12 tisíc domén.

karta, kreditka, pocitac, internet, obchod, laptop, notebook,
unsplash.com/@rupixen

Predaj cez internet vyžaduje okrem bitcoin elementárnych technických zručností a softvérového vybavania aj dodržiavanie pravidiel. Všeobecne pravidlá ochrany spotrebiteľa sú pre nakupovanie vrámci krajín EÚ rovnaké. Spotrebitelia v krajinách EÚ tak majú napríklad právo na bezplatné odstránenie vád v priebehu dvoch rokov od nákupu (reklamáciu) či právo na vyskúšanie tovaru, ktorý môžu v prípade nespokojnosti (bezdôvodne) vrátiť predávajúcemu do 14 dní jeho doručenia.

Zákon na ochranu spotrebiteľa č. 102/2014 upravuje predaj na diaľku, to znamená cez internet, telefón ale dokonca i emailom. Sú v ňom podrobne upravené  aj informačné povinnosti, ktoré musí predávajúci splniť ešte pred tým ako uňho spotrebiteľ vykoná nákup.

Splnenie tejto informačnej povinnosti predávajúci riešia formou obchodných alebo zmluvných podmienok. Na tie sme sa pozreli v prípade e-shopov s rúškami.

Domén ako šafránu

K dnešnému dňu (13.04.2020) vzniklo v súvislosti s COVID-19 vzniklo viac ako 900 domén. Niektoré nie sú v prevádzke, iné poskytujú iba informácie.

Spotrebiteľské Centrum sa zameralo na tie prostredníctvom ktorých si možne spotrebiteľ objednať tovar (ochranné rúška, respirátory alebo dezinfekčné prostriedky). Monitoring elektronických obchodov na podvodnyeshop.sk sa vykonáva automatizovane, preto je možné v reálnom čase kontrolovať niekoľko tisícov domén. Fyzicky – manuálne sa dáta iba verifikujú.

 

Úmysel i nedbalosť

Na základe kritérií monitoringu, ktorý sa opiera o ustanovenia zákona č. 102/2014 Z.z. tak Spotrebiteľské Centrum vydalo stanovisko, že vyslovene neodporúča nakupovať najmä v týchto e-shopoch:

Tie považuje Spotrebiteľské Centrum za najviac rizikové (podvodné) pre ochranu a vymožiteľnosť práv spotrebiteľov.

Spotrebiteľské Centrum vyhodnotilo aj elektronické obchody kde predávajúci zrejme z nedbanlivosti nedodržiavajú zákonné povinnosti. Medzi taktýmito obchodmi je napríklad dajsirusko.sk, latkove-rusko.sk či pomozruskom.sk.

Existujú však aj elektronické obchody s rúškami, kde sa z nášho pohľadu nemusíte obávať nakupovať a to napríklad: kupitrusko.sk, chranmesaruskou.sk, toprusko.sk, mackorusko.sk*

 

Pred nakupovaním si eshop overte

Akýkoľvek eshop si môžete pred nakupovaním bezplatne overiť na podvodnýeshop.sk.

 


*mackorusko.sk – aktualizácia a zmena hodnotenia eshopu – 14.04.2020

 

Spotrebiteľské Centrum

spotrebitelskecentrum.sk

Spotrebiteľské Centrum chráni práva, háji záujmy a šetrí peniaze slovenským spotrebiteľomSpotrebiteľské Centrum chráni práva, háji záujmy a šetrí peniaze slovenským spotrebiteľomSpotrebiteľské Centrum chráni práva, háji záujmy a šetrí peniaze slovenským s

Diskusia

Prihláste sa účtom eSpotrebiteľ, aby ste sa mohli zapojiť do diskusie.