Bývalé vedenie životnej poisťovne Rapid life obvinené z obzvlášť závažných zločinov

Vyšetrovatelia NAKA východ obvinili osem manažérov skrachovanej poisťovne Rapid life. Policajti zaistili aj budovu poisťovne.

Rapid life, NAKA, obvinenie, policia
SME.sk

V utorok 12. marca vyšetrovateľ finančnej polície obvinil osem osôb z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a zločinu poškodzovania veriteľa. Obvinení sú Peter Talán, Pavel Fiala, Peter Talán ml., Adriana Talánová, Juraj Mucha, Oľga Muchová, Igor Hradovský a Robert Verner. Peter Talán st. je predsedom predstavenstva poisťovne Rapid life, Fiala jej členom.

Ostatní obvinení pôsobia v dozornej rade. Rodiny Talánovcov, Fialovcov, Muchovcov a Vernerovcov poisťovňu spouvlastnia, ako presne a či má aj ďalších akcionárov, nie je známe. V stredu 13. marca "Finančná polícia zadržala dve osoby z bývalého vedenia košickej akciovej spoločnosti, pôsobiacej v poisťovníctve. Aby zaisťovacia akcia bola úspešná, finančná polícia prijala opatrenia aj proti možnému mareniu dôkazov na príslušnom katastri a v budove poisťovne. Prokurátor vydal tiež príkaz na zaistenie majetku " uvádza sa v stanovisku Polície, ktorá o tom informovala na sociálnej sieti.

Rapid life dlho pred nútenou správou nezverejňoval podrobné účtovné výkazy a posledné dostupné údaje z roku 2015 hovoria o veľmi neprehľadnej vlastníckej štruktúre. Košická poisťovňa Rapid life bola založená v roku 1994 a pôvodne sa volala Prvá česko-slovenská všeobecná. Od roku 2017 je v nútenej správe, pretože mesiace nebola schopná vyplácať klientom poistky zo zmlúv.

Počas nútenej správy správkyňa Irena Sopková zistila, že poisťovňa má miliónové dlhy, nemá majetok a peniaze dlhuje 15-tisíc klientom. Dohromady v tom čase išlo zhruba o 47 miliónov eur. V tom istom roku podala nútená správkyňa návrh na vyhlásenie konkurzu. Poisťovňa nemala dosť peňazí na vyplácanie poistiek, navyše jej majetok v hodnote ani nie stotisíc eur blokovali exekútori.

Rapid life je navyše druhou poisťovňou na Slovensku, ktorá zbankrotovala. Prvou bola Dopravná poisťovňa v roku 2001. Poisťovňa sa súdi so štátom, podľa súdu Národná banka Slovenska porušila zákon, keď poisťovni vydávala licenciu. Súdny proces ešte nie je ukončený. Poisťovňa tvrdí, že ak by od NBS vysúdili odškodné, vedeli by vyplatiť aj klientov.

Polícia teraz vyšetruje manažérov poisťovne pre podozrenie, že zvláštnymi prevodmi majetku a riadením firmy zapríčinili jej bankrot. Koncom februára obvinila polícia aj dvoch manažérov NBS zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. NBS sa proti konaniu polície ohradila.  

Spotrebiteľské Centrum

spotrebitelskecentrum.sk

Spotrebiteľské Centrum chráni práva, háji záujmy a šetrí peniaze slovenským spotrebiteľomSpotrebiteľské Centrum chráni práva, háji záujmy a šetrí peniaze slovenským spotrebiteľomSpotrebiteľské Centrum chráni práva, háji záujmy a šetrí peniaze slovenským s

Diskusia

Prihláste sa účtom eSpotrebiteľ, aby ste sa mohli zapojiť do diskusie.